Akce KP Kultura KP humor Archiv Home Akce KP Kultura KP Humor Archiv

Jak dopravovat kolo vlakem ?


Pro dopravu kola vlakem je vhodné zakoupit "Průkaz pro přepravu kola". Průkaz lze zakoupit v zavazadlové pokladně ČD. V průkazu se vyplňují údaje o kolu (typ, barva, výrobní číslo, vybavení) a osobní údaje o majiteli kola (jméno, adresa) a stojí 40,-Kč na rok. Tento průkaz umožňuje naložit kolo přímo do vlaku, tj. není třeba podávat kolo nejpozději 15 minut před odjezdem vlaku v zavazadlové pokladně a vypisovat při tom spoustu papírů. Dopravné za kolo se platí přímo ve vlaku, buď při nakládce, nebo během cesty, popřípadě až při vykládce kola. Dost často to ale dopadne tak, že vlakvedoucí je líný a nechce se mu vypisovat papíry, takže kolo přepraví zadarmo.

Samozřejmně, kolo vezmou pouze do vlaku, který přepravuje zavazadla (symbol kufr v jízdním řádu). Cena za přepravu kola je závislá na vzdálenosti: do 50 km za 40,-Kč, do 100 km za 50,-Kč, nad 100 km za 60,-Kč. Některé vlaky mají zjednodušenou přepravu kol (symbol kolo v jízdním řádu). V takovém případě je nutné zakoupit s běžnou jízdenkou i jízdenku na kolo jako spoluzavazadlo za 20,-Kč a průkaz se nepoužije.

Pokud se přestupuje z vlaku se zjednodušenou přepravou kol do vlaku, který nemá zjednodušenou přepravu a přepravuje zavazadla, doplácí se pouze rozdíl mezi dopravným a těmi již zaplacenými 20,-Kč (dost často je třeba to tvrdě říct a vysvětlit).

Znamená to, že není nutné vyplňovat žádné papíry v zavazadlové pokladně, nemusí se přijít s kolem nejméně 15 minut před odjezdem vlaku, kolo není dáno z ruky a nádražní zřízenci jej tedy neomlátí.

Při koupi průkazu není nutné mít kolo s sebou, stačí znát pouze údaje o kolu (viz výše).

Průkaz se při přepravě upevňuje na kolo, nejlépe provázkem na řidítka.

Na webu českých drah lze nalézt kompletní informace o přepravě zavazadel vlakem.

CK Lerby